Wałach

Stanisław Wałach

1919 - 1983

O Artyście

Stanisław Wałach urodził się 17 września 1919 roku w podkrakowskim Kurdwanowie (obecnie dzielnicy miasta), zmarł w 1983 roku. Był doskonale wykształconym artystą. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych, Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, Rzemieślniczej Szkole Zawodowej i Akademii Sztuk Pięknych (w trakcie II wojny światowej w Kunstgewerbeschule). Dyplom obronił u Jerzego Fedkowicza. 

Działalność artystyczna Stanisława Wałacha była bardzo szeroka – począwszy od malarstwa sztalugowego poprzez monumentalne, aż po rysunek i grafikę. Różnorodność dotyczyła także kierunków artystycznych. W jego obrazach znajdują się nawiązania do realizmu, socrealizmu, abstrakcji czy geometryzacji form. Był nietuzinkową postacią, co przejawiało się również w szerokim kręgu zainteresowań (m. in. tematyką science-fiction i UFO). Zajmował się również malarstwem ściennym, był autorem polichromii w kościołach w Małopolsce i na Rzeszowszczyźnie.

Należał do grupy „W-57”, aktywnie działał artystycznie w środowisku kieleckim i krakowskim. Stanisław Wałach był laureatem Dyplomu Honorowego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (1958 rok) i medalu Stanisława Wyspiańskiego (1977 rok). W latach 60-tych, podobnie jak Władysław Hasior, umieszczał na swoich obrazach materiały, zniszczone przedmioty. W kolejnej dekadzie Wałach prezentował swoje obrazy w Ameryce. W jego twórczości mocno zaznaczyła się tematyka astronomiczna i science-fiction. Do jego dorobku artystycznego zalicza się wiele wystaw, w tym  kilkanaście indywidualnych, np. w Salonie Gérard Philipe w Piennes we Francji czy "John Hancock Center" w Chicago.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Portret

III Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 10.06.2015, 10 czerwca 2015 godz. 19:00