Leszko

Ludwik Leszko

1890 Kraków - 1957 Kraków

O Artyście

Student Józefa Mehoffera w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uznany pejzażysta (jego talent został uhonorowany dwoma medalami brązowymi oraz kilkoma nagrodami). Wiedzę uzupełniał również w wiedeńskiej akademii. Maria Zakrzewska w Słowniku Artystów Polskich zwraca uwagę: „malował olejno i niekiedy akwarelą dobrze skomponowane i potraktowane dekoracyjnie krajobrazy o przewadze motywów górskich i nadmorskich […] oraz pejzaże z podróży zagranicznych”.

Tematem jego prac były również portrety, kompozycje figuralne i martwe natury. Artysta w początkowym okresie swojej pracy twórczej zajmował się również tematyką alegoryczną i mitologiczną. Malarz odbył liczne podróże, m. in. do Francji, Turcji, Finlandii. Pracował jako nauczyciel rysunku w krakowskich szkołach ogólnokształcących i na Politechnice Krakowskiej.

Pasjonował się sportem: należał do Polskiego Związku Narciarskiego i Akademickiego Związku Sportowego (był jego współzałożycielem). Zajmował się również publicystyką (w tym sportową), pracował w redakcji konspiracyjnego Dziennika Polskiego, był współtwórcą Dziennika Polskiego. Artysta przynależał do stowarzyszeń artystycznych: Związku Artystów Plastyków w Krakowie (od 1920 roku), Sekcji Plastyków Związku Legionistów w Krakowie, grupy Krąg. Wystawiał wielokrotnie swoje prace w Polsce i za granicą (w Paryżu, Bratysławie, Londynie, Brukseli, na Malcie). W ojczyźnie swoje obrazy prezentował w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Na moście

II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00