Janikowski

Mieczysław Janikowski

1912 Zaleszczyki - 1968 Kraków

O Artyście

Mieczysław Tadeusz Janikowski urodził się 13 lutego 1912 roku w Zaleszczykach, zmarł w Krakowie 14 grudnia 1968 roku. Artysta o szerokich zainteresowaniach twórczych, realizujący się w obrębie abstrakcji geometrycznej, malarstwa figuratywnego czy sztuki informel. Jeden z najważniejszych polskich twórców działających w Paryżu. Był żołnierzem aktywnie walczącym w czasie II wojny światowej (jako podporucznik 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, dowódca wozu pancernego I Dywizji gen. Maczka). W obozach w Starobielsku i Kozielsku zmarła duża część współtowarzyszy artysty (on sam uciekł na Węgry). Malarz został ranny w bitwie o Alphen.

Mieczysław Janikowski początkowo studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku wybrał Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się pod opieką Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego i Stefana Filipkiewicza. Po wojnie Janikowski przebywał w Szkocji. Ukończył College of Art w Edynburgu, a po otrzymaniu stypendium w 1947 roku udał się do Paryża. Rok przebywał również w Londynie. W 1952 roku zamieszkał we Francji, w słynnym paryskim „La Ruche”.

Jego twórczość cieszyła się międzynarodowym uznaniem, szczególnie w zakresie abstrakcji geometrycznej. Janikowski interesował się m. in. malarstwem materii, w czym blisko mu było do twórczości Jadwigi Maziarskiej (poznał ją zresztą w trakcie studiów w Krakowie i później utrzymywał znajomość). Artysta za swojego życia miał tylko trzy wystawy indywidualne. Pierwsze indywidualne wystawy artysty datowane są na 1956 rok. Miały miejsce w Galerie Colette Allendy w Paryżu i w New Vision Center Gallery w Londynie. Prace Mieczysława Janikowskiego są częścią wielu muzealnych zbiorów, m. in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Okręgowych w Bydgoszczy, Bytomiu i Radomiu.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Abstrakcja

VIII Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 23.03.2017, 23 marca 2017 godz. 19:30

Obiekt

VIII Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 23.03.2017, 23 marca 2017 godz. 19:30

Kompozycja abstrakcyjna

III Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 10.06.2015, 10 czerwca 2015 godz. 19:00