Jackiewicz

Władysław Jackiewicz

1924 Podbrodzie k. Wilna - 2016

O Artyście

Uznany malarz i pedagog, profesor, dziekan Wydziału Malarstwa, prorektor i rektor macierzystej uczelni. Student Artura Nachta-Samborskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Twórczość Władysława Jackiewicza to przede wszystkim rozważania nad ludzkim ciałem.

Artysta należał do założycieli Grupy Gdańskiej i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (był jego prezesem od 1985 roku). Aktywnie uczestniczył w działalności wystawienniczej w Polsce i za granicą (m. in. we Włoszech i w Niemczech). Był kilkakrotnym laureatem Nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki I stopnia.

Twórczość Władysława Jackiewicza - obecna w zbiorach muzealnych i prywatnych, wielokrotnie nagradzana i wystawiana na całym świecie, zajmuje ważne miejsce w polskiej sztuce współczesnej. Artysta w swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, przykładowo podczas XLIII Biennale Weneckiego. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, a także Muzeum Narodowym w Pradze czy Muzeum w Skopie. Wzbogacają także kolekcje prywatne w Europie i na świecie. Ostatnia duża ekspozycja obrazów Jackiewicza miała miejsce w galerii ZPAP PRYZMAT w Krakowie w 2010 roku.

Obrazy Władysława Jackiewicza to współczesne spojrzenie na tematykę cielesności w malarstwie. Nowatorska, odkrywcza wizja, która zamiast wulgarności i naturalizmu, posługuje się niedopowiedzeniem i tajemnicą. Ciało nie jest ujęte realistycznie, nie jest pokazane wprost. Władysław Jackiewicz malował je w formie abstrakcyjnych kształtów, subtelnie prowadzonych linii. Dzięki temu zmysłowość ustępuje miejsca szczególnej, malarskiej poetyce. Fizyczność jest jedynie umowna, co powoduje zmianę jej perspektywy i definicji. Profesor Jackiewicz podkreślał, że do malowania nie potrzebuje modela. Wystarczyła pamięć i wyobraźnia, w której przechowywał inspiracje cenionych przez siebie mistrzów malarstwa (m. in. Bacona, Modiglianiego, Giorgione).

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Obraz X

XXI Aukcja: Sztuka Współczesna, 20 maja 2021 godz. 19:30

Obraz XIII

VI Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 28.04.2016, 28 kwietnia 2016 godz. 19:30

Obraz XXXIX

IX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 22.06.2017, 22 czerwca 2017 godz. 19:30

Obraz XXIII

III Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 10.06.2015, 10 czerwca 2015 godz. 19:00