Schinagel

Emil Schinagel

1899 Drohojów - 1943 Lwów

O Artyście

Emil Schinagel przyszedł na świat w 1899 roku, zmarł w 1943 roku. Był malarzem, grafikiem, ale także lekarzem medycyny (napisał podręcznik o pielęgnacji niemowląt i założył poradnię dla dzieci chorych nerwowo).

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Axentowicza, w Brukseli u Van Haalema, w Academie de la Grande Chaumiere, Akademie Anglerota w Paryżu oraz na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tworzył malarstwo ścienne, ilustracje do książek, grafiki, pisał artykuły o tematyce artystycznej (m. in. w czasopiśmie "Głos Plastyków" oraz "Sztuka i Życie Współczesne"). Tematem jego dzieł były także martwe natury, portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Artystę zalicza się do orientacji kolorystycznej.

Zwiedził wiele europejskich krajów, na dłużej zamieszkał w Paryżu i Antwerpii (miał tam indywidualną wystawę swoich prac). Brał udział w wystawach w Instytucie Propagandy Sztuki i  Zrzeszaniu Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy (był ich członkiem, a od 1936 roku prezesem). Poza tym swoje prace prezentował we Lwowie, Belgradzie, Poznaniu czy Sztokholmie. Schinagel był także jednym z założycieli słynnej grupy "Zwornik".

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obiekty archiwalne

Gospoda

I Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 4.10.2014, 4 października 2014 godz. 16:30