Brzozowski

Tadeusz Brzozowski

1918 Lwów - 1987 Rzym

O Artyście

Artysta związany z Grupą Krakowską i teatrem Tadeusza Kantora. W swoich kompozycjach przedstawiał fascynacje abstrakcją i malarstwem surrealistycznym. Cechą charakterystyczną obrazów Brzozowskiego jest intensywność kolorystyczna, odważne eksponowanie barwy i uczynienie z niej jednego z głównych narzędzi malarskiej ekspresji.

Od 1936 roku studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w powstałej w jej miejscu Szkole Przemysłu Artystycznego. W okresie okupacji zajmował się konserwacją zabytków, a po wojnie poświęcił się pracy pedagogicznej. Nauczał rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, został dyrektorem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, był także profesorem poznańskiej PWSSP i krakowskiej ASP.

Od zakończenia wojny związany był z krakowską Grupą Młodych Plastyków, wraz z którą brał udział w najbardziej znaczących wystawach młodego ruchu artystycznego. W 1957 został członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej, a dwa lata później związał się z międzynarodowym ugrupowaniem Phases.

Początkowo artysta tworzył inspirowane surrealizmem obrazy figuratywne. Stosował deformacje postaci i przedmiotów, budując metaforyczne kompozycje, nieraz nacechowane ironią. Stopniowo formy ulegały coraz większemu odrealnieniu, zbliżając się do abstrakcji. Najważniejszymi środkami wyrazu stały się plama intensywnej barwy i załamująca się linia. Dojrzałe prace artysty charakteryzują się niezwykłą siłą ekspresji. Wyróżniają się przede wszystkim śmiałością kolorystyczną, groteskowością materii i zaakcentowaną fakturą. Pod koniec życia Brzozowski wraca jednak do przedstawień figuratywnych, subtelnych i oszczędnych formalnie.

Działalność artystyczna Brzozowskiego nie ograniczała się jedynie do malarstwa sztalugowego. Zajmował się również malarstwem ściennym, rysunkiem, grafiką, witrażem, scenografią, a także projektowaniem tkanin.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Kurator, 1974

XXV Aukcja: Sztuka Współczesna, 8 grudnia 2021 godz. 19:00

Diabełek

II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00

Kamerdyner

IX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 22.06.2017, 22 czerwca 2017 godz. 19:30