Wystawa ,,Władysław Jackiewicz: Sztuka Kontemplacji''
27 maja 2016

Wystawa ,,Władysław Jackiewicz: Sztuka Kontemplacji''

Szanowni Państwo, zapraszamy na trwającą w siedzibie Polskiego Domu Aukcyjnego wystawę prac znakomitego artysty Władysława Jackiewicza. Ekspozycję będzie można oglądać do 10.06 (od poniedziałku do piątku) w godz. 10:00-17:00.

Wystawa wybitnego malarza, która odbywa się w Polskim Domu Aukcyjnym Wojciech Śladowski w Krakowie, jest to okazja do przypomnienia twórczości prof. Jackiewicza. Urodzony na Wileńszczyźnie, związany z Pomorzem, był nie tylko uznanym w Polsce i za granicą malarzem, ale i pedagogiem, rektorem, cenionym wychowawcą młodych twórców. Począwszy od lat 70. charakterystycznym motywem w malarstwie Władysława Jackiewicza stał się akt. Pozbawiony klasycznej formy, wymykający się realistycznej konwencji, stanowi wyjątkowy przykład postrzegania cielesności. Przede wszystkim te prace będzie można zobaczyć na krakowskiej ekspozycji. Ich uzupełnieniem będą obrazy z lat 60., kiedy artysta eksperymentował z kompozycjami geometrycznymi. W dorobku Władysława Jackiewicza można odnaleźć także odwołania do koloryzmu, abstrakcji czy kubizmu. O wszechstronności malarza świadczą liczne nagrody, w tym Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz obecność w zbiorach muzealnych. Duża spuścizna pozostawiona przez artystę to ważny wkład w polską sztukę współczesną.

 


 

Miejsce: Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski, ul. Batorego 2, Kraków

Czas trwania: do 10.06.2016 (poniedziałek-piatek) w godz. 10:00 - 17:00

Kontakt: biuro@polskidomaukcyjny.com.pl / 603 190 060 / 12 341 47 37

 

Serdecznie zapraszamy!

 


 

Biografia:

Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu koło Wilna, zmarł 30 marca 2016 roku w Gdańsku. Wybitny malarz i pedagog. Mistrz i wychowawca kolejnych pokoleń twórców, nietuzinkowa osobowość artystyczna. Do szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczał w Wilnie. Następnie kształcił się w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Sopocie (późniejszej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, obecnie - Akademii Sztuk Pięknych). Pod opieką Artura Nachta-Samborskiego obronił pracę dyplomową. Profesor Wydziału Malarstwa (od 1975 roku), dziekan (1965-1968), prorektor i rektor (1969-1981) macierzystej uczelni. Twórczość Władysława Jackiewicza to przede wszystkim rozważania na temat ciała i cielesności. W tej tematyce duże wrażenie wywarła na nim "Śpiąca Wenus" Giorgione i prace Modiglianiego. Pierwszy obraz z tym motywem - "Ciało" powstał w 1973 roku. Malarskie poszukiwania Władysława Jackiewicza obejmowały koloryzm, nurt socrealizmu, abstrakcję. Malował pejzaże, kompozycje inspirowane kubizmem i malarstwem materii, obrazy geometryczne i nawiązujące do włoskiego portretu wczesnorenesansowego. Należał do założycieli Grupy Gdańskiej i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (był jego prezesem od 1985 roku). Od 1948 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Władysław Jackiewicz aktywnie uczestniczył w działalności wystawienniczej w Polsce i za granicą (m. in. w Niemczech i we Włoszech, gdzie przebywał przez kilka lat). W swoim dorobku miał ponad 50 wystaw indywidualnych i 140 zbiorowych (przykładowo na XLIII Biennale w Wenecji). Był kilkakrotnym laureatem Nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki I i II stopnia, nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2007, a także szeregu innych odznaczeń (w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze-Gloria Artis"). Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, a także Muzeum Narodowym w Pradze czy Muzeum w Skopie. Obrazy malarza wzbogacają kolekcje prywatne w Europie i na świecie (m. in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Izraelu, Brazyli, Chinach, Indiach, Iraku).

 


 

Przykładowe wystawy indywidualne:

1968 rok – Nowa sieć, Praga (Czechy)

1975 rok – Palazzo dell Arengario, Mediolan (Włochy)

1977 rok – Instytut Kultury Polskiej, Sztokholm (Szwecja)

1982 rok – Palazzo Bagatti Valsecchi, Mediolan (Włochy)

1986 rok – Galeria El, Elbląg

1987 rok – Zachęta, Warszawa

1990 rok – Maison des Baillis, Rodermack (Francja)

1997 rok – Biuro Wystaw Artystycznych, Gorzów

1999 rok – Pałac Opatów, Gdańsk

 

Wystawy zbiorowe za granicą:

1988 rok – XLIII Biennale Weneckie , Wenecja

Kopenhaga

Mediolan

Turyn

Sztokholm

Bazylea

Genewa

Frankenthal

Locarno

Leningrad

Lipsk

New Delhi

Neapol

Bagdad

 


 

Przykładowe nagrody i wyróżnienia:

1969 rok – nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki

1969 rok – złoty medal w Międzynarodowym Konkursie im. Gaudenzio Ferrari Santhia Italia (Włochy)

1969 rok – Grand Prix, Złote Grono, BWA w Zielonej Górze

1971 rok – nagroda II stopnia Ministra Kultury i Sztuki

1974 rok – nagroda Wojewody Gdańskiego

1975 rok – I nagroda, Wizerunek kobiety – Ogólnopolska wystawa , BWA w Sopocie

1980 rok – nagroda prezydenta Gdańska

1980 rok – nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki

1985 rok – nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki

1986 rok – nagroda, Art Festival , Bagdad (Irak)

2004 rok – Pomorska Nagroda Artystyczna

2007 rok – Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego