Po ponad 100 latach obraz kobiety w masce Teodora Axentowicza trafia pod młotek
19 czerwca 2017

Po ponad 100 latach obraz kobiety w masce Teodora Axentowicza trafia pod młotek

Aukcje Polskiego Domu Aukcyjnego na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Krakowa. Najlepsza sztuka dawna i współczesna oraz różnorodna oferta to znaki rozpoznawcze przygotowywanych z dużą starannością katalogów. Wśród perełek czerwcowej oferty bez wątpienia akt w masce Teodora Axentowicza, a także obrazy Jana Stanisławskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Kossaków, Jaxy-Małachowskiego czy Aleksandra Mroczkowskiego. Szczególnie interesująco przedstawiają się pozycje sztuki współczesnej: Alfred Lenica, Henryk Stażewski, Wanda Gołkowska, Kajetan Sosnowski, Erna Rosenstein, Jadwiga Maziarska, Jerzy Nowosielski i inni. Poza tym m. in.: rzeźby Igora Mitoraja, prace Jana Saudka i Salvadora Dalego.


 

IX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej

czwartek, 22.06.2017, godz.: 19:30

Sheraton Grand Kraków,

ul. Powiśle 7

 

10._Teodor_Axentowicz_Noc_r_DSC_0014_large (1)

 

Wyjątkowa noc Teodora Axentowicza

 

Po raz pierwszy na polskim rynku antykwarycznym pojawił się taki obraz Axentowicza. Do tej pory podobne przedstawienie kobiecego aktu autorstwa tego artysty, nie było znane szerszej publiczności ani dostępne w ofercie sprzedaży. Prawdziwa gratka dla miłośników jego twórczości. Obraz intrygującej kobiety w masce – subtelnej i kuszącej, prawdopodobnie został zainspirowany barwnym życiem, które w Paryżu prowadził młody malarz (wspomina o tym literatura). Duży format pracy i klasyczna dla artysty technika pastelu - dodatkowo zwracają uwagę na kompozycję. Mistrz kobiecego portretu z przełomu wieków, tym razem postawił na nieszablonowe podejście do tematu.

 


 

9._Wojciech_Kossak_Strzelec_1912r_DSC_0512_large

 

Na celowniku Wojciecha Kossaka

 

Niepokazywany wcześniej obraz artysty z 1912 roku. Ze względu na okres powstania nawiązuje do wydarzeń przed I wojną światową i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ciekawe, rzadko spotykane u artysty ujęcie postaci. Pełna napięcia scena wzmocniona jest intensywną kolorystyką.

 


 

66._Salvador_Dali_Z_cyklu_Boska_komedia_1960-64_Czysciec_Piesn_XII_DSC_0435_large

 

Boski Salvador Dali

 

Należy do ścisłej światowej czołówki malarzy. Unikatowy drzeworyt z cyklu Boska Komedia, pochodzi z niskiego nakładu zaledwie 150 sztuk. Pięćdziesiąty egzemplarz tej edycji został odręcznie podpisany przez artystę. Prace z tego cyklu na rynkach zagranicznych osiągają nawet kilka tysięcy euro. Na aukcji w Polskim Domu Aukcyjnym licytacja tego obiektu rozpocznie się od zaledwie 7 000 zł.

 


 

33._Edward_Dwurnik_Plan_miasta_1974_r_DSC_0336_large

 

 

Edward Dwurnik w mieście

 

Olejna praca z najbardziej rozpoznawalnym motywem malarskim artysty. Namalowana przez Dwurnika w wieku 31 lat. Uproszczony sposób malowania nawiązuje do stylistyki Nikifora – najważniejszej inspiracji twórczej artysty.

 


 

12._Jan_Stanislawski_Zakole_Dniepru_r_DSC_00234_large

 

Dniepr Jana Stanisławskiego

 

Ukochana rzeka artysty. Malowana z wielką czułością. Czysty pejzaż. Czysty zachwyt nad naturą. Nieduży format tektury, impresja koloru i światła, budują zachwycającą, subtelną kompozycję.

 

 

 

biuro@polskidomaukcyjny.com.pl

tel.: 603 190 060 / 12 341 47 37