Lido znaczy wybrzeże. Odnaleziony rysunek Teodora Axentowicza na aukcji.
21 października 2019

Lido znaczy wybrzeże. Odnaleziony rysunek Teodora Axentowicza na aukcji.

XVI Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej . 24 października 2019 (czwartek), godz.: 19:30 . Sheraton Grand Kraków, ul. Powiśle 7

Rysunek Teodora Axentowicza po prawie wieku trafi pod młotek na aukcji w Krakowie.

 

Dużym zaskoczeniem dla wnuka artysty był fakt pojawienia się tej pracy. Szkice z tego okresu mogliśmy do tej pory oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wcześniej prezentowane były na wystawie pośmiertnej artysty w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych na przełomie 1938/1939 roku.

 

5._Teodor_Axentowicz_W_porcie_-_praca_dwustronna_r_DSC05367_large


 

Olejny obraz już znaliśmy. Piękna kompozycja "Nad morzem" z 1883 roku wymieniana jest wśród najlepszych obrazów Axentowicza. Przed powstaniem właściwego dzieła artyści często tworzyli szkice - próbne wersje mającej powstać kompozycji. Takie malarskie notatki są wartościowe szczególnie dla koneserów i specjalistów, którzy mogą prześledzić proces powstawania obrazu. To, co wydawać by się mogło mniej atrakcyjne, może okazać się prawdziwą perełką. Tak jest w przypadku dwustronnej kompozycji ze szkicem do wspomnianego wcześniej obrazu, która pojawia się teraz na rynku aukcyjnym. Lekka i przemyślana kompozycja wykonana ołówkiem pokazuje mistrzowską rękę Axentowicza. Datowana rok przed powstaniem olejnego obrazu "Nad morzem", namalowana jak wynika z napisu w Wenecji, a dokładniej na jej słynnej wyspie - Lido. To ciekawe, bo jak podają biogramy artysty, w Wenecji miał być dopiero w 1883 roku... Wiadomo, że w 1882 roku ukończył naukę w Monachium i wyjechał do Paryża. Na podstawie pracy wystawionej na licytacji w Polskim Domu Aukcyjnym możemy wnioskować, że Axentowicz zwiedził Wenecję wcześniej niż myśleliśmy. Ale to nie koniec ciekawostek. Choć rysunek nie jest sygnowany to jego autentyczność nie budzi wątpliwości. Świadczy o niej odręcznie napisane oświadczenie i podpis syna malarza - Jana. To unikatowy certyfikat (skonsultowany także ze współcześnie żyjącym potomkiem artysty). Okazało się, że niewielki format kryje w sobie niezwykłą historię. Takie malarskie niespodzianki co jakiś czas ożywiają polski rynek dzieł sztuki i pobudzają wyobraźnię niejednego kolekcjonera.

5._Teodor_Axentowicz_W_porcie_-_praca_dwustronna_br_DSC05367_large

5._Teodor_Axentowicz_W_porcie_-_praca_dwustronna_odwr_DSC05369_large

 

 

To tylko jeden z obiektów, które tworzyć będą wyjątkowy charakter najbliższej aukcji. Niemal siedemdziesiąt wyselekcjonowanych obrazów o bogatej tematyce i technice wykonania, łączy wysoki poziom artystyczny gwarantowany przez ich wybitnych autorów.

 

XVI Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej
24 października 2019 (czwartek), godz.: 19:30
Sheraton Grand Kraków, ul. Powiśle 7