Jan Saudek: Piękno i Prowokacja
8 marca 2021

Jan Saudek: Piękno i Prowokacja

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolekcją kilkudziesięciu prac Jana Saudka - jednego z najbardziej rozpoznawalnych czeskich fotografów. Kolekcja prezentuje charakterystyczną dla artysty tematykę, począwszy od portretów, aktów kobiecych, po rozbudowane, metaforyczne kompozycje. Prowokacyjne, zaskakujące, nie raz bulwersujące ujęcia nie pozostawiają widza obojętnym. Saudek potrafi także tworzyć bardziej subtelne obrazy, w charakterystyczny dla siebie sposób definiując istotę piękna.

Jan_Saudek_David_i_klatka_dla_ptakow_DSC07631_480x480 (1)

 

Prezentował swoje prace m. in. w paryskim Centre Georges Pompidou i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Niezwykle popularne fotografie jego autorstwa są częścią najważniejszych kolekcji w Europie, Azji czy Stanach Zjednoczonych. 

Ciało, szczególnie kobiece, to kluczowy motyw jego twórczości. Obdrapana, brudna ściana na tle której fotografował Jan Saudek, stała się nieodłącznym elementem kompozycyjnym jego dzieł. Początkowo wynikało to z konieczności, jednak jak zauważył artysta: „ściana w suterenie była prawdziwa i ciągle pracowała”. Ta prawdziwość doskonale współgrała ze specyficzną estetyką jego prac. Powtarzającym się motywem na fotografiach jest także okno. Otwarte - poszerza perspektywę i nadaje specyficzną głębię. Stanowiło stały punkt wielu, często dynamicznych kompozycji.

 

Jan_Saudek_Dziewiaty_miesiac_DSC07594_480x480