I Hybrydowa Aukcja NFT
26 listopada 2021

I Hybrydowa Aukcja NFT

Szanowni Państwo,

wychodząc naprzeciw rewolucyjnym zmianom na rynku sztuki i gwałtownemu wzrostowi znaczenia przestrzeni wirtualnej w obrocie dziełami artystycznymi, zdecydowaliśmy się jako pierwszy dom aukcyjny w Polsce na zorganizowanie aukcji NFT powiązanej ze sprzedażą rzeczywistego dzieła sztuki. Licytacja obiektu na platformie OneBid rozpoczyna się już dzisiaj, natomiast finał (tzw. aukcja młotkowa) odbędzie się 1 grudnia o godz.: 18:00


 

Czym charakteryzuje się aukcja NFT?

NFT (ang. "Non-Fungible Token") to jednostka cyfrowa (kolekcjonerski zasób cyfrowy), która reprezentuje dane aktywo (może nim być kryptowaluta, dzieło sztuki, utwór, nieruchomość). Cechuje się "niezbywalnością", jest niewymienialne - co oznacza, że posiadacz jest jedynym właścicielem dzieła (unikatowego, o określonych właściwościach). Ma on formę cyfrowego certyfikatu, który potwierdza prawa własności do obiektu.

 

Z jednostką tą powiązane jest także pojęcie blockchainu, które należy rozumieć jako technologię rejestrującą łańcuch transakcji każdego adresu w blockchainie (istnieje wiele takich łańcuchów na różnych serwerach). Zapis zawiera wszelkie informacje o danej transakcji (od momentu uruchomienia). Nie można go usunąć ani zmienić. Transakcje są jawne, dostępne publicznie, a dane mogą zostać sprawdzone przez każdego użytkownika blockchainu. Technologia ta działa na podobnej zasadzie jak kryptowaluty i podobnie jak one cieszy się coraz większą popularnością (globalna wartość NFT wzrosła nawet trzykrotnie w porównaniu z 2019 rokiem). 

 

Unikatowość transakcji NFT przejawia się w tym, że właściciel tokenu (przykładowo dzieła sztuki w formacie cyfrowym) może nim dysponować podobnie jak obrazem zakupionym w tradycyjnej galerii (czyli może go odsprzedać w całości lub przenieść do niego prawa). Kluczowe jest przypisanie obiektu do konkretnego właściciela, który po finalizacji transakcji posiada pełnię praw do dysponowania nim. Możliwe jest wprawdzie swobodne pobieranie i udostępnianie takiego cyfrowego dzieła sztuki, jednak kluczowe jest posiadanie dowodu własności dzieła (czyli właśnie NFT).


 

Jak zainwestować w NFT?

 

Pierwszym krokiem jest założenie wirtualnego portfela ("Wallet"), który daje możliwość przechowywania dokumentów cyfrowych (może to być stworzone do tego celu oprogramowanie). Wallet daje dostęp do NFT, ale nie przechowuje go. Warto podkreślić, że są różne rodzaje wirtualnych portfeli (nie każdy Wallet daje możliwość obsługi NFT).

 

Po wygranej licytacji kolekcjoner otrzymuje niepowtarzalny kod, który jest równoznaczny z oryginalnością obiektu. Dowód zakupu zostaje trwale zapisany w sieci blockchain i potwierdza nabycie praw własnościowych (ale co ważne - nie praw własności intelektualnej). 


 

Jak będzie wyglądać aukcja NFT w Polskim Domu Aukcyjnym?

 

Będzie to licytacja jednego obiektu - wyjątkowej pracy Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców". Wydruk pigmentowy do małego zestawu „Lego. Obóz koncentracyjny” posiada sygnaturę artysty, a dodatkowo odręcznie przez niego podpisany certyfikat. Praca pochodzi z niskiego nakładu zaledwie dziesięciu egzemplarzy. Wydruki projektów okładek do zestawu „Lego. Obóz koncentracyjny” posiada w swoich zbiorach m. in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.  

 

 

Po raz pierwszy w Polsce zwycięzca licytacji otrzyma oprócz tokenu rzeczywiste dzieło sztuki oraz dodatkowe certyfikaty (Zbigniewa Libery i firmy Arteïa).

 

Pracę będzie można licytować na platformie Onebid (w dokładnie taki sam sposób, jak przy tradycyjnych aukcjach dzieł sztuki). Za obiekt będzie można zapłacić w PLN, EUR, USD. Do wylicytowanej kwoty doliczona zostanie opłata z tytułu droit de suite.

 

Licytacja ta jest przełomowym wydarzeniem na polskim rynku sztuki: to pierwsza sprzedaż fizycznego dzieła artystycznego reprezentowanego przez NFT połączona z niepodrabialnym cyfrowym certyfikatem własności. W ramach tej sprzedaży Polski Dom Aukcyjny korzysta z rozwiązania do uwierzytelniania obiektów fizycznych firmy Arteïa.

 

 

Opis NFT:

Zbigniew LIBERA (ur. 1959 Pabianice)

Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców

 

Wymiary: 6,9 MB (4782 x 5294 pixeli)

Smart Contract Address:

0x495f947276749Ce646f68AC8c248420045cb7b5e

Token ID
86029786633503152136620079949985430999128865400552690704861257481999205007361

Token Standard
ERC-1155

Blockchain

Ethereum

Minting:

26.11.2021

Unikat 1/1

NFT na OpenSea:

https://opensea.io/collection/pierwsza-aukcja-hybrydowa 

 

Tag NFC, zaprogramowany i połączony z obiektem oraz papierowym certyfikatem autentyczności, umożliwia jednoznaczne powiązanie obiektu z jego cyfrowym duplikatem, zapisanym w bezpiecznej bazie danych (blockchain). Oba te obiekty połączone są z tokenem NFT, dzięki czemu uzyskujemy możliwość sprzedaży fizycznego obiektu za pośrednictwem NFT. Unikalny token NFT, reprezentujący dzieło Zbigniewa Libery, będzie dostępny do wglądu na platformie cyfrowej OpenSea.

 

W przypadku dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich autentyczność i pochodzenie mają kluczowe znaczenie. Weryfikacja autentyczności i pochodzenia przedmiotu jest jednak zadaniem żmudnym i często niewykonalnym. Zakładając, że oryginalne źródło danych jest zaufane, technologie takie jak Blockchain i Near Field Communications (NFC) mogą być używane do potwierdzania prawdziwości danych i autentyczności obiektów. To właśnie zadanie Connect, rozwiązanie firmy Arteïa.

 

Tag NFC, na którym bazuje rozwiązanie Arteïa wykorzystuje najnowszą generację chipów NFC firmy NXP - NTAG 424 DNA. Chip ten umożliwia wyjątkowo bezpieczne, dwupoziomowe uwierzytelnianie obiektów, do których jest podłączony.

 

Taki chip dołączony do dzieła sztuki w bezpieczny sposób identyfikowany jest przez urządzenie mobilne wyposażone w czytnik NFC i dedykowaną aplikację, która dokonuje uwierzytelnienia za pomocą zdalnego serwera. Z kolei, gdy obiekt zostanie uwierzytelniony, możemy opcjonalnie zweryfikować jego dane o pochodzeniu, porównując je z oryginałem zakotwiczonym na blockchainie.

 

Chip NFC może być ponadto powiązany z tokenem niewymiennym (NFT). Jeśli token jest przedmiotem obrotu na zaufanym rynku, jego historię własności można łatwo śledzić. Wprowadzenie protokołów pozwalających na transakcję tokenem w sposób całkowicie automatyczny, w tym także fizycznym obiektem (dzięki dołączonemu tagowi NFC), umożliwia zbieranie danych dotyczących jego historii.

 


 

KATALOG PDF 

Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców

 


 

KATALOG ISSUU

I Hybrydowa Aukcja NFT - Polski Dom Aukcyjny


 

ARTYKUŁ O I HYBRYDOWEJ AUKCJI NFT W "RZECZPOSPOLITEJ"

Zbigniew Libera Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców odwr AKT


 

Partner technologiczny:

Firma Arteïa:


Od 2016 roku Arteïa oferuje rozwiązania technologiczne dla artystów, galerii, kolekcjonerów i profesjonalistów działających w świecie sztuki. Arteïa wykorzystuje blockchain i swoje unikalne rozwiązanie uwierzytelniania za pośrednictwem zabezpieczonego chipa NFC, aby wypełnić lukę między światem fizycznym i cyfrowym, otwierając drzwi do Metaverse dla obiektów sztuki i całych kolekcji. www.arteia.com

 

Kontakt:

Ania Bywanis, ania@arteia.com

  logo